Dominika Handzušová Rôzne

Zimná zóna bez peňazí na radnici: Pozrite si aký program vás čaká popri burze

Tretia Zóna bez peňazí v Trnave dostala prívlastok zimná. Čo všetko bude na radnici pripravené a aké veci môžete na burzu doniesť?

Ilustračný obrázok k článku Zimná zóna bez peňazí na radnici: Pozrite si aký program vás čaká popri burze
Zdroj: TASR

V sobotu 29. novembra sa do celoslovenského podujatia zapojí 60 miest na Slovensku. Medzi nimi aj Trnava, Zimnú zónu bez peňazí prichýli severné krídlo radnice.

Spravte radosť sebe aj ostatným

Trnavčania môžu priniesť pekné veci, ktoré už nepoužívajú, no môžu slúžiť iným. „Uvítame školské potreby, zachovalé zimné oblečenie, ktoré nie je staršie ako 5 rokov, knihy, šperky, hračky, drobné kuchynské potreby či bytový textil,“ vymenúva Lenka Juríková, jedna z organizátoriek zóny v Trnave.

„Cieľom podujatia je rozdarovať sa v predvianočnom čase a vzdať sa vecí, ktoré sa nám síce páčia, ale už ich doma len hromadíme. Aj takýmto spôsobom si môžu nájsť nového majiteľa, ktorý ich ešte využije,“ vysvetľuje ďalšia z organizátoriek Petra Nagyová. Podľa nej by zóna nemohla fungovať bez nadšených dobrovoľníkov. Celý deň pomáhajú s prípravami, vychádzajú v ústrety návštevníkom a starajú sa o príjemnú atmosféru na podujatí.

Neprijmú hocičo

Organizátorky upozorňujú, aby Trnavčania nenosili všetko, čo doma nájdu. „Snahou nie je upratať si šatník a zbaviť sa starých veci po sebe či príbuzných, ktoré nám je ľúto vyhodiť. Od každého vezmeme maximálne 7 kusov zimného oblečenia, ktoré je čisté, nemá viac ako 5 rokov a je stále nositeľné,“ hovoria.

Vítané sú aj trvanlivé potraviny ako cestoviny, múka, strukoviny, cukor či konzervy, ktoré sú ešte v záruke. Tie poputujú ľuďom v núdzi, o ktoré sa v meste starajú charitatívne organizácie. Veci, ktoré na zóne zvýšia, budú tiež smerovať ľuďom a deťom v núdzi a organizáciám ako Kocúrkovo, Trnavská arcidiecézna charita, Červený kríž a ďalším, ktoré sa im venujú. „Mnohé organizácie, ktoré fungujú v našom meste, robia nenahraditeľnú prácu. Často ich nepoznáme a málokedy si to uvedomujeme. Aj takýmto spôsobom chceme motivovať Trnavčanov k solidarite a vzájomnej pomoci,“ dodávajú organizátorky.

Sprievodný program

A čo vás ešte okrem burzy čaká? Zohriať sa môžete opäť v útulnej čajovni. Pre deti bude pripravený špeciálny kútik, tvorivé dielne či arteterapia s Karin Andrášikovou, ktorá sa venuje aj práci s deťmi. Budete si môcť pozrieť aj pekné fotky od šikovných trnavských fotografov Petra Gelka Lančariča a Richarda Lutzbauera. Podvečer vystúpi známy pesničkár Graeme Donaldson a zahrá aj LaBon – formácia, ktorá sa venuje tichému elektro ambientu a oplatí sa ich zažiť.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM