Správy

Zlé správy pre chovateľov: VTÁČIU chrípku potvrdili aj na farme pri Trnave

Nákaza, kvôli ktorej už museli utratiť tisíce kusov, sa najnovšie potvrdila aj na farmách pri Trnave a Senci. Chovatelia museli prijať opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Zlé správy pre chovateľov: VTÁČIU chrípku potvrdili aj na farme pri Trnave
Zdroj: TASR

Vtáčia chrípka je aktuálne potvrdená aj na farmách pri Senci a pri Trnave. Ide zrejme o sekundárne ohniská nákazy. Uviedlo to v pondelok na sociálnej sieti Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Po tom, ako bola minulý týždeň ukončená depopulácia (usmrtenie, pozn. TASR) 40-tisíc kusov hydiny na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove (okres Komárno), boli na príslušné pracoviská veterinárnej správy nahlásené ďalšie zvýšené úhyny hydiny v rozmnožovacích a úžitkových chovoch na farmách Veľká Častá (28-tisíc kusov hydiny) a Špačince (24-tisíc kusov hydiny),“ spresnil agrorezort.

Prečítajte si tiež

Zdroj nákazy

„Predpokladaným zdrojom nákazy pre primárne ohnisko je pravdepodobne nepriame zavlečenie vírusu prostredníctvom nakazených voľne žijúcich vtákov,“ zdôraznila Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR. V okolí sa podľa veterinárov zvyknú na vodných plochách zdržiavať napríklad labute vo vyšších počtoch.

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Trnava a RVPS Senec nariadili opatrenia v zmysle platných predpisov, teda opatrenia v ohnisku nákazy a opatrenia pre reštrikčné pásmo – ochranné pásmo v okruhu 3 kilometrov a pásmo dohľadu v okruhu 10 kilometrov.

„Tieto nariadenia sú adresované prevádzkovateľovi, obciam v rámci pásiem, chovateľom hydiny a iného vtáctva v rámci pásiem a poľovníckym združeniam, a to obdobným spôsobom, ako to bolo pri primárnom ohnisku na farme Nový Pavol,“ dodala ŠVPS.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM