Monika Hanigovská Rôzne

Zoznámte sa s nimi: Dedinky s názvom Trnava za hranicami Slovenska, VIDEO

Nie je Trnava ako Trnava. Vedia o tom aj obyvatelia malebných dediniek s rovnakým názvom ako naše mesto. Pozrite sa, kde a ako sa žije v dedinkách Trnava. Čo v nich nájdeme?

Ilustračný obrázok k článku Zoznámte sa s nimi: Dedinky s názvom Trnava za hranicami Slovenska, VIDEO
Zdroj: youtube

S Trnavou sa môžeme veľmi ľahko stretnúť aj za hranicami Slovenka. Nejedná sa pritom o omyl, či preklep ale o dedinky s rovnakým názvom. Obec Trnava (u Zlína) a obec Trnava (v okrese Třebíč v kraji Vysočina) nájdeme u našich českých susedov.

Nevedeli ste o nich? Tak sa pozrite na našich menovcov bližšie. Vybrali sme niektoré fakty, ktoré sme porovnali s Malým Rímom. A taktiež sme vybrali niekoľko zaujímavostí, ktoré sú príznačné pre tamojšie obce. Dedinky si môžete prezrieť detailne z vtáčej perspektívy v našich priložených videách.

VIDEO: Pozrite si dedinku Trnava pri Zlíne
1
Galéria

Obe dedinky sa môžu azda najviac pochváliť niekoľkými prírodnými krásami, či zaujímavosťami.

Trnava (u Zlína) leží doslovne v objatí malebných kopcov a lesov. A taká obec Trnava neďaleko Třebíča zase v istom dôležitom historickom bode „predbehla“ aj naše mesto, veď čítajte.

Keď je česká obec Trnava rýchlejšia …

Prvá písomná zmienka o českej obci Trnava (u Zlína) pochádza z roku 1368. Prvá písomná zmienka o českej obci Trnava (Třebíč v kraji Vysočina) je z roku 1101. To dokladá doložená listová zmienka z Třebíča.

Prvá písomná zmienka o meste Trnava pochádza z roku 1211. Teda, táto obec tromfla a predbehla o vyše storočie naše mesto a to v prvej písomnej zmienke vôbec.

Aj tŕnie aj voda spája

Názov českej obce Trnava (u Zlína) sa spája s miestným potokom. "Meno vzniklo pridaním pôvodnej hydronymickej prípony – ava k základu trn a znamenalo to trnité miesto alebo riečka tečúca tŕním,“ vysvetľuje podrobne obec.

Názov nášho mesta, vtedajšej osady je odvodený od pravidelných sobotných trhov. V nemeckom jazyku známych aj ako Tyrnau. Pričom koncovka pochádza zo staršieho – slovanského prostredia. „Tŕň-ava“, konkrétne „ava“ znamená okolo, vo voľnom preklade, približne ako miesto obohnané tŕňmi.

Obec (u Zlína) aj mesto Trnava tiež spája voda. Cez Malý Rím aj obec preteká Trnávka. V prípade obci sa jedná o potok. A ako to je s obyvateľmi? Obec Trnava (u Zlína) má 1160 obyvateľov. Obec Trnava (v okrese Třebíč) má podľa postupných dostupných údajov 674 obyvateľov. Slovenské mesto Trnava má k 10. 4.2018 do­vedna 64 139 obyvateľov.

Iné zaujímavosti o českých menovcoch

Nie sú vôbec pochybnosti o tom, že naše prvé slobodné kráľovské mesto má množstvo pamiatok, zaujímavostí a osobností. Pozrime sa však teraz na to, čo ponúkajú dedinky s názvom Trnava.

„Trnava je najdlhšia obec recesistického Valašského kráľovstva. Trnava je rodiskom Romana Kresty, úspešného jazdca rallye športu a účastníka Rallye Monte Carlo,“ s takýmito faktami sa hrdí obec Trnava u Zlína.

Tým však zoznam nekončí. Trnava je najdlhšou obcou prírodného parku s názvom Hostýnské vrchy. „Celkový obraz krajiny dokresľujú rozhľadené pastviny so stádom oviec a pôvabné drevenice,“ takto opisuje malebný ráz tamojšej dedinky web vychodni-morava Trnavu u Zlína.

Na území obce by sme ďalej našli aj unikátnu lúku s názvom Jalovcová lúka, ktorá bola vyhlásená za prírodnú pamiatku.

V okolí obci Trnava v okrese Třebíč nájdeme napríklad chránenú krajinnú oblasť s názvom Prírodný park Třebíčsko. Priamo v dedinke by sme asi bez povšimnutia neobišli ani kostol sv. Petra a Pavla, ktorý v rokoch 1618 – 1628 slúžil ako protestantská modlitebňa.

Vedeli ste doteraz, že pomenovanie Trnava nie je príznačné len pre naše mesto?

VIDEO: Pozrite si dedinku Trnava pri Zlíne
1
Galéria
Zdroj: YouTube.com

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trnavy a okolia

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM